Jak dobrać materiał butelki - HDPE, PP czy PET?
Jak wspomnieliśmy w poprzedniej części. Wybór konkretnej butelki, w którą zapakowany zostanie Państwa produkt, wymaga chwili zastanowienia, ponieważ po drodze musimy dokonać kilku wyborów. Kwestia pojemności jest oczywista – niektóre produkty, które używa się w małej ilości, lepiej będzie zapakować w butelkę 20 ml czy 30 ml. Inne, których zużywa się więcej, lepiej zapakować w butelkę 60 ml, 100 ml czy 150 ml. Kształt butelki kwestia gustu klienta, ale też w pewnych sytuacjach logistyki. Kiedy te kwestie już rozstrzygnęliśmy, pora przejść do kolejnych kroków wyboru idealnego opakowania.
Najważniejszym jest etap wyboru tworzywa z którego butelka ma być wyprodukowana– tu istotne role grają oczekiwany efekt wizualny, planowany budżet, ale też to, na czym będzie bazował produkt, który będzie w butelkach. Nasze butelki produkujemy z kilku rodzajów tworzyw:
- PE, HDPE – materiał z którego najczęściej produkujemy butelki nietransparentne. Jego zaletami są wysoka obojętność chemiczna (materiał odporny na alkohole, kwasy, zasady, aceton, toluen, benzyny, oleje itp) oraz atrakcyjny koszt wykonanej z niego butelki. Przyjazny dla środowiska, łatwy w recyklingu. Pozwala uzyskać elegancki matowy wygląd opakowania i po zastosowaniu barwnika, pozwala chroni zawartość przed światłem. Dobrze się sprawdza do dalszego zdobienia (nadruki, etykietowanie). Do produkcji butelek stosujemy HDPE oraz LDPE (gdy potrzeba uzyskać butelkę miękką, z której wygodnie będzie wyciskać gęsty produkt). Nadaje się do sterylizacji.
- PP – materiał o wysokiej transparentności, twardszy od HDPE, ma wysoką obojętność chemiczną (alkohole, kwasy, zasady, sole, benzyny, oleje), pozwala wyprodukować butelki transparentne. Nadaje się do sterylizacji.
- PET (PETG) – materiał pozwala nam wyprodukować butelki transparentne niemal jak szkło, co pozwala uzyskać modny, transparentny i błyszczący wygląd butelki, podkreślający wysoką jakość znajdującego się w niej produktu. Pod względem wizualnym PET (PETG) jest bezkonkurencyjny. Cechuje się wysoką odpornością chemiczną, ale nie aż tak szeroką jak wcześniej wymienione – przed zastosowaniem opakowania, konieczna jest weryfikacja czy butelka wykonana z PET (PETG) będzie odpowiednia do Państwa produktu.
- tworzywo biodegradowalne. Oferujemy butelki z tworzywa, które ulega biodegradacji – ich kompostowanie jest możliwe w kompostowalniach przemysłowych
Istotnym etapem jest wybór wariantu butelki – nie zawsze rozwiązanie standardowe jest najlepsze, choć najcześciej tak będzie. W przypadku niektórych produktów, występują specjalne wymogi, którym dzięki temu, że jesteśmy producentem butelek, możemy sprostać. Produkty które wymagają wyciskania np. żele do dezynfekcji, zdecydowanie wygodniej się używa jeśli opakowanie jest miękkie i produkt można wyciskać. Z kolei produkty, które znacznie zmieniają objętość wraz z temperaturą lub konieczna jest sterylizacja, wymagają by opakowanie było sztywne.
Dopiero pełne poznanie potrzeb klienta i dokonanie tych wszystkich wyborów pozwala nam na przygotowanie butelki oraz zamknięcia idealnie dopasowanego do produktu klienta. Z pozoru mogłoby się wydawać, że mamy do czynienia z jedną butelką, a de facto jedna butelka może występować w ponad dwudziestu wersjach… a jeszcze nie doszliśmy do kolorów.
Nasz dział handlowy posiada wieloletnie doświadczenie i chętnie doradzi Państwu w doborze odpowiedniej butelki do Państwa produktu. Jeśli macie Państwo problem z wyborem butelki do swojego produktu lub zainteresowała Państwa nasza oferta, Zapraszamy do kontaktu.